16 Nisan Yeniden Büyük Türkiyenin Miladıdır
11 Nisan 2017, Salı

Sağlık-Sen Bursa Şubesinin düzenlediği "Yeniden Büyük Türkiye" konulu konferansa Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Gökhan Yünkül, Ülkenin ve özelde sendikanın önemli iki gündemi olduğunu belirterek bunların birinin 16 Nisan referandum süreci ve 15 Mayıs Sendikal yetki süreci olduğunu vurguladı. Yünkül ; "Yıllardır yükselerek arttırdığımız üye sayımızın daha da yukarılara çıkması için tüm teşkilat olarak mücadele edeceğiz ve çalışacağız. Üyelerimizin ve kamu çalışanlarının bizlere emanetinin hakkını vermek için sendikal çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz. Bu yıl 4. sü yapılacak olan toplu sözleşme görüşmelerinde tüm kamu çalışanlarının beklentilerinin karşılandığı bir sözleşmeye imza atmak için dün olduğu gibi bundan sonrada var gücümüz ile mücadelemizi sürdüreceğiz.

İkinci olarak 16 Nisan referandum sürecide hem biz kamu çalışanları için hem de ülkemiz için bir dönüm noktası. Evet bu süreç kamu çalışanları olarak bizleri doğrudan ilgilendirmektedir. İşte bundan dolayıdır ki 1 milyon üyesi ile Memur-Sen, 250 Bin üyesi ile Sağlık-Sen teşkilatlarının burada insiyatif almaması ve sessiz kalması olamazdı. Zaten 1982 anayasasının değiştirilmesi yönünde talebimizi yaklaşık 2 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı toplantıda dile getirmiştik. Burada Türkiye'nin en büyük ihtiyacının 82 model darbe anayasasının tasfiyesi ve milletin anayasasının tahkimatının yapılması gerektiğini ortaya koymuştuk. Bugünde bu talebimizin en azından bir kısmı önümüze gelmiş ve bizlerde bu değişiklik ile ilgili görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmaktayız.

Memur-Sen ve Sağlık-Sen olarak, millet iradesini koruma derdindeyiz. İnsanlığın adaletle buluşması için mücadele ediyoruz. Direnişin yoğurduğu maziden aldığımız güvenle, yeni ufukların haberini vermek için saflarımızı daha da sıklaştırdık. Türkiye kazanırsa, mazlumlar kurtulacak. Türkiye kalkınırsa, insanlık kazanacak, adil bir dünya düzeni yeniden kurulacak. Evet derken “Dünya beşten büyüktür” iradesine sahip çıkıyoruz. Bakın daha geçen gün Suriye'de alçak ESED'in kimyasal silah kullanması sonucunda çoluk çocuk, kadın yaşlı bir çok insan hayatını kaybetti. Ve buna karşı BM'den tek bir kınama bile çıkarılamadı. Bizler mazluma el uzatan güçlü Türkiye ideali için çalışıyoruz. Bu ülkenin bağımsızlığına halel getirecek her ne varsa karşı duruyoruz. Dün toprak olarak bizimle olan fakat bugün ayrı olan ama gönül coğrafyamızda yaşayan insanların umudu olduğumuzu unutmamalıyız.

Bugün burada sizlerle bir araya gelmemizin sebebi sizleri evet için ikna etmek değildir. Zaten Sağlık-Sen teşkilatları bu konuda kararını vermiştir. Ancak kalan zaman dilimi içerisinde bugüne kadar verdiğimiz mücadelenin biraz daha fazlasını vererek bir yandan üye çalışmalarımızı yaparken bir yandan da referandum konusunda ulaşabildiğimiz herkese ulaşacağız. Yarın çocuklarımıza ve torunlarımıza anlatacağımız bu destanı birlikte yazacağız. 16 Nisan alelade bir tarih değildir. Türkiye’nin bir süreliğine geri çekilmiş olmasını büyük bir sıçramaya dönüştürmenin tarihidir. 16 Nisan’da yapacağımız seçim diğer seçimler gibi değildir. Her seçim önemlidir ama bu seçim daha önemlidir çünkü Türkiye’nin yeniden dünya sahnesine çıkacağı dönemin başlangıcı olacaktır. Ve işte bundan dolayı;

                Yeni Türkiye'nin inşaası için EVET diyeceğiz.

                Vesayeti sona erdirmek için EVET diyeceğiz.

                Terör örgütlerini üzmek için EVET diyeceğiz.

                FETÖ'ye bayram ettirmemek için EVET diyeceğiz.

Avrupalı sözde gelişmiş ülkelere Bakanlarımıza yaptıklarının dersini vermek için EVET diyeceğiz.

İnadına değil inandığımız için EVET diyeceğiz.

Unutmayalım ki Türkiye Balkanlardan Asyaya, Afrikadan Ortadoğuya mazlumların umudu ve ev sahibidir. Türkiye ümmetin MEDİNESİ dir. İşte bundan dolayı EVET diyeceğiz.

Ve son söz olarak Genel Başkanımızın ifadesi ile diyoruz ki REİS varsa YEİS yoktur." dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan İstanbul Milletvekili Metin Külünk , referandum ile ilgili düşüncelerini aktardı. 16 Nisan referandum seçimlerinin bir istiklal savaşı niteliğini taşıdığını ifade eden Külünk, "Eğer yeni bir vizyon üretemezsek içe doğru kasılırız. Bizim dışa doğru sıçramamız gerek. Bizim dışa doğru sıçramamız için ise yeniden büyük Türkiye kavramıyla bu devletin tarihsel kodlarına dönüp bu kodları güncelleme mecburiyeti var. Aslında eyalet tartışmasının arkasında yerli bir akıl yok, gayri milli bir akıl var. Çünkü Almanya, Amerika, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ne yapmak istediğini anlıyor. Ama içeridekiler ne yapmak istediğini anlayamıyor. Dolayısı ile aslında Erdoğan ile birlikte Türkiye doğal kodlarına geri dönüyor. 16 Nisan sıradan bir gün değil, Türkiye'nin normalleşmesinin kemale ermesidir. Milletin galibiyetinin tescili anlamıdır" dedi.

Dünyada dengenin Türkiyesiz inşa edilemeyeceğini Avrupa'nın çok iyi bildiğini belirten Külünk, "Ama Türkiye'nin tarih sahnesine çıkmasını istemiyor. Çünkü dünyanın nasıl bir denge sistemine kavuşacağını iyi bildikleri için çıkarmak istemiyorlar. Ama Türkiyesiz de bu iş olmaz diyorlar. O zaman 'hangi Türkiye?' sorusunu soruyor. Cevabı ise 'kontrol ettikleri ve devşirilmiş bir Türkiye.' Bu Erdoğan ile olur mu? Olmaz. Kiminle olur? Mithat Paşa karakterindeki ve şapkasını alıp giden tiplerle olur. Bunların tek adam cümlesinin aslında itiraz ettikleri halktır. Biz halkın egemenliğini kabul etmiyoruz diyorlar. Ne istiyorlar? Parlamenter sistem. Çünkü onun üzerinden Türkiye'yi güzel kontrol ediyorlardı. Kimi zaman muhalefetle, kimi zaman askeri bürokrasiyle, kimi zaman kamu bürokrasiyle, kimi zaman ise merkez medya ile ayar çekiyorlardı. Şimdi halkın seçtiği bir cumhurbaşkanının yönettiği ve devletin aklının bütünleştiği bir sistemde artık bizim Türkiye'ye dışarıdan dokunuşlarla müdahale etme şansımız kalmayacak. O zaman ne olmalı, hayır çıkmalı. Onun için bu bir istiklal savaşıdır. Ben bu referandumda CHP'nin, MHP'nin, Saadet Partisi'nin, hatta kendisini bağımsız ve sosyalist yurtsever gören herkesin bu çizgide Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etrafında, bu büyük mücadelede safını tutacağına inanıyorum" diye konuştu.


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aile ve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo