Her Sağlık Kurumunun Bir Yetimi Var
01 Mart 2017, Çarşamba

Sağlık-Sen Bursa Şubesi olarak, Bursa İHH İnsani Yardım Derneği ile yapmış olduğumuz iş birliği neticesinde sağlık çalışanlarını, Dünya'nın dört bir yanında, farklı coğrafyalardaki yetimlere sahip çıkma projesine davet ediyoruz. 

Proje kapsamında üyelerimiz isterlerse tek başına bir veya daha fazla yetime, isterlerse birden fazla kişi bir araya gelerek bir yetime sponsor olabilirler. İnsan için hizmet üreten sağlık çalışanlarımızın,  yine insani bir yardımı hedefleyen bu projeye üst düzeyde katılım göstermelerini bekliyoruz. 

Yardım kampanyasına katılmak isteyenlerin Sağlık-Sen iş yeri temsilcilerimize başvurmalarını veya Şube Başkan Yardımcımız Yusuf Turgut ile irtibat kurmaları gerekir. Yusuf Turgut iletişim : 05062727661

 İHH YETİM PROJESİ HAKKINDA

Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğu İslam coğrafyası üzerinde bulunuyor. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekeleri bu korumasız çocukların karşılaşabileceği tehditlerden bazıları. Misyoner kuruluşlar ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullanıyor.

İHH olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere daima destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz. İstiyoruz ki kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar. Ebeveynlerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşamaları mümkün olmayan yetimler için kendilerini aile ortamında hissedecekleri yetimhaneler inşa ediyoruz.

Dört bir yandaki 56 ülkede ve Türkiye’de 75 şehirde bulunan 85.799 yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise dünyanın 135 ülkesindeki 800 bin yetime yardım ulaştırıyoruz.

Yetimlerin ihtiyacı nasıl karşılanıyor?

Yetimlerin yılın her vakti eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladığımız, bayramlarda gülücükleri eksik olmasın diye yeni elbiseler hediye ettiğimiz, güvenli ortamlarda büyümeleri için yetimhaneler açtığımız yetim çalışmalarını yürütebilmek adına geliştirdiğimiz birkaç yöntem bulunuyor. Bunlar:

Yetim Sponsorluk Sistemi

Bu sistemle bir kişi, aile, kurum, arkadaş grubu, sınıf veya okul bir yetime sponsor olabiliyor; aylık 100 lira bağışlayarak sponsoru olduğu yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına önemli bir katkı sağlayabiliyor. Bu sayede 56 ülkede 85.799 yetim hayata tutunuyor.

Proje Sponsorluğu

Yetimhane, ev, okul inşası veya tadilatları, eğitim malzemelerinin karşılanması, sağlık hizmetleri gibi proje bazlı çalışmalar kişi, kurum veya kuruluşların sponsorluğuyla yapılabiliyor. Proje sponsoru olmak isteyen gönüllülerimiz bir yetimhanenin inşasını üstlendiği gibi kütüphanesini, yatakhanesini, mutfağını veya bir başka odasını da yaptırabiliyor; mevcut yetimhanelerin yıllık masraflarına katkıda bulunabiliyor. Bir projeye sponsor olmak veya yetimhane yaptırmak için 0224 225 06 11 numaralı telefonu arayarak Bursa İHH Yetim Birimi ile irtibata geçebilirsiniz.

Yetim Yardım Havuzu

Yetim Sponsorluk Sistemi ve Proje Sponsorluğu dışında, yetimler için yapılan tüm yardımlar Yetim Yardım Havuzu’nda değerlendirilir. Bu havuzda toplanan bağışlar, yetimhane tadilatları, kütüphane veya yatakhane kurulması, sağlık hizmetleri, yetimlere yönelik sosyal etkinliklerin düzenlenmesi, bayramlık giysi alımları gibi projelerde kullanılır.

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var!”

Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanya ile bir sınıftaki öğrenciler harçlıklarından topladıkları 100 lira ile yetim kalmış bir çocuğun aylık ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bir Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın destek verdiği kampanya vesilesiyle şimdiye kadar 8.834 okul ve Kur’an kursu projeye katılarak 23.939 yetime sahip çıktı. Öğrenci veya veliyseniz okulunuzla irtibata geçip bu projeye katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Bursa İHH Yetim Birimi'ne ulaşabilirsiniz.


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aileve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo