SAĞLIKTA ŞİDDETE YETER ARTIK
05 Mart 2018, Pazartesi

BASIN AÇIKLAMASI

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI... 
YUH ARTIK DİYORUZ !!!

Adana'nın Kozan ilçesinde ölmüş olan köpeklerini ambulans ile hastaneye taşıttırmak isteyen kişiler istekleri kabul edilmeyince 112 ambulans çalışanlarımızı hakaret ve küfürler ederek darp etmişlerdir. Sağlık çalışanı arkadaşlarımız ölümden dönmüş, bu ahlaksız ve insanlıktan nasibini almamış kişilerin elinden zor kurtulmuşlardır. 
112 çalışanlarımız maalesef bu tür olaylar ile sıklıkla karşı karşıya kalmaktadır. Zaten riskli bir iş olan 112 hizmetlerinde çalışan sağlık çalışanlarımız, vatandaşın duyarsızlığı ve sürekli fiili ve sözlü şiddeti karşısında artık canından bezmiş durumdadır. Sendika olarak yaptığımız ziyaretlerde anlatılan olaylar bize göstermektedir ki çıkılan vakaların en az %90'nı gerçek acil vaka değildir. Adana'da yaşanan son olay gerçekten ibretliktir. Bir çok defa karşılaştığımız tırnak batması, kirpik batması, baş ağrısı, hastaneye para verip taksiyle götürmek istemedik sizi ondan çağırdık vs gibi saçma sebeplerle 112 ambulansı çağırma durumlarından, vatandaşın 112 acilden beklentisi artık hayvanların bile hastaneye taşınması noktasına gelmişse artık söylenecek söz kalmamıştır. 
Şunu açıkça ifade etmek gerekir ki bugün vatandaşın sağlık çalışanlarına karşı takındığı olumsuz tavrın, özellikle 112 çalışanlarının karşılaştığı olumsuz durumların tek sorumlusu Sağlık Bakanlığıdır. Bugüne sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet olaylarına karşı Sağlık Bakanlığının ciddi bir tedbir almadığını üzülerek görüyoruz. Her ambulans çağırıldığında mutlaka hastayı alacaksınız ve hastaneye götüreceksiniz talimatı ile 112 Komuta Kontrol Merkezlerine talimat verilmesi dolayısıyla sahada görevli 112 çalışanları vatandaş ile sürekli karşı karşıya gelmektedir. Hiç bir güvenlik tedbiri olmayan 112 sağlık çalışanları sürekli olarak darp edilmekte, hakaretlere uğramakta ve hatta ölümle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sorunların çözümü noktasında ise Sağlık Bakanlığı yetkilileri hiç bir şey yapmamakta ve hatta yaşananları film seyreder gibi seyretmektedir. Sağlık çalışanlarını darp eden kişilerin kınanması dışında somut hiç bir adım atmayan ve çoğu kez sağlık çalışanlarını yalnız bırakan, mahkemelere avukat bile göndermeyen Sağlık Bakanlığı yetkilileri en az şiddet uygulayanlar kadar suçludur. 
Şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanmadıkları sürece,  112 hizmetleri gerçek acil olmadığında ücret alınmadığı sürece, şiddet uygulayanların SGK ödemeleri kesilmediği sürece bu şiddet olayları devam edecektir. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan "hayvanların" bir an önce durdurulması için Sağlık Bakanlığını artık daha ciddi bir çalışma yapmaya davet ediyor, Adana'da yaşanan talihsiz olayda yaralanan sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aile ve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo