EYLÜL AYI İL DİVAN TOPLANTIMIZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
16 Eylül 2019, Pazartesi

Sağlık-Sen Bursa Şubesi Eylül ayı il divan toplantımız teşkilatımızın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Yönetim kurulumuz, ilçe yönetimlerimiz, iş yeri temsilcilerimiz ile gerçekleştirilen toplantımızda gündem ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda konuşan Memur-Sen İl Temsilcimiz ve Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL, 5.Dönem Toplu Sözleşme süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yünkül açıklamalarında ""Bilindiği üzere 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış, ve hakem kurulu hakemlik yerine noterlik yaparak kamu işveren heyetinin teklifini aynen onaylamıştı. Bu çerçevede maalesef Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden, 3600 ek göstergeye, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesinden, kademe derece sınırlamasının kaldırılmasına, bayram ikramiyesinden, kılık-kıyafet yasağının kaldırılmasına, gelir vergisi mağduriyetinin son bulmasından, toplu sözleşme ikramiyesine birçok acil çözüm bekleyen önemli teklifimiz dikkate alınmadı. Geldiğimiz noktada Kamu İşveren Heyeti'nin teklifini de Hakemin kararın da, kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu karara Memur-Sen olarak şerh düşerek kararın hakkaniyetli olmadığını, hukuki eksiklikler olduğunu ifade ettik. Uyuşmazlıkla sonuçlanan ve Hakem Kurulu'na kalan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete'nin "Kurul Kararı" bölümünde bugün, "Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 Tarihli ve 2019/1 Sayılı Kararı" başlığıyla Hakem Kurulu'nun kararı yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan metnin sonunda Konfederasyonumuzun şerhi ve itirazları da yer aldı. Sonuç olarak ne işveren heyetinin ne de hakem heyetinin, kamu görevlilerini anlamaya çalışmadığı bir toplu sözleşmeyi geride bıraktık. Biz, yazılan enflasyonu değil, yaşanan enflasyonu baz alalım dedik. Ancak; 4 + 4 ve 3 + 3 oranları, zammı enflasyona verdirmek, enflasyona bağlı alım gücünün düşmesi gerçeğini görmezden gelmektir. Memur ve memur emeklileri yok sayılmıştır" ifadelerini kullandı. Yünkül, açıklamalarının devamında; "Toplu sözleşme geride kaldı. 3 şey tartışılır hale geldi: Kamu işvereninin güvenilirliği, hakem heyetinin özerkliği ve 4688 sayılı Toplu Sözleşme Yasamızın yeterliliği. Bunların üçü tartışılır hale geldi. Bundan sonraki süreç bunların tartışılacağı ve düzeltilmesi için her şeyin yapılacağı bir süreç olacaktır. Çalışanlarımızın tüm talepleri gerçekleşinceye kadar mücadelemiz her alanda devam edecektir" dedi. 

Toplantıda, sendika üye çalışmaları ile ilgili olarak da konuşan Memur-Sen İl Temsilcimiz ve Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL, “Tüm kurumlarda yetkili sendika olmak için sürekli çalışmalıyız. Bu günler bizim için önemli. Sahada her zaman var olan teşkilatımızın biraz daha gayret göstermesi arzusundayız. Bizler, Mayıs ayı sendikacıları gibi sadece yetki döneminde ortaya çıkıp, yalan iftira ve aldatmacalarla sendikacılık yapamayız. Sendikacılık yaparken de ilkeli davranarak yapıyoruz. Bizim için en önemli konu çalışanların bize güvenidir. Asla bu güveni zedeleyecek söylemlerde bulunmadık bulunmayacağız.” dedi.

İl Divan Toplantısının sonunda, sendikamıza yıllarca emeği geçen ve geçtiğimiz ay emekliye ayrılan Mustafakemalpaşa İlçe Temsilcimiz Şuayip İNCE'ye Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL tarafından, teşekkür edilerek plaket verildi ve teşkilat mensuplarıyla birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. 

 


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aile ve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo