ARALIK AYI İL DİVAN TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK
03 Aralık 2019, Salı

Sağlık-Sen Bursa Şubemizin Aralık ayı il divan toplantısı teşkilatımızın yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Yönetim kurulumuz, ilçe yönetimlerimiz ve iş yeri temsilcilerimiz ile gerçekleştirilen toplantımızda gündem ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda konuşan Memur-Sen İl Temsilcimiz ve Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL, sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından biri haline gelen döner sermaye sistemi hakkında “döner sermaye sistemindeki eksiklik ve adaletsizlik, sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biridir. Çürümüş bir döner sermaye sistemi ne yazık ki sağlık çalışanlarının emeğine ve alın terine karşılık veremiyor.  Geldiğimiz bu noktada döner sermayeye büyük katkısı olan sağlık çalışanları bu adaletsiz sistemden hiçbir şekilde payını alamamaktadır. Çok büyük haksızlık, hukuksuzluk ve hak kaybı hatta hak gaspının yanında çalışanların moral ve motivasyon düşüklüğü iş ve sosyal hayatına da yansıyor.” dedi.

Ek ödeme sorununu her platformda dile getirdiklerini kaydeden Yünkül, özellikle geçtiğimiz ay Sağlık Sen Genel Merkezimiz tarafından yapılan döner sermaye çalıştayının, bu bağlamda önemli olduğunu söyledi.  “Bu çalıştay ile sağlık çalışanlarının en çok mağduriyet yaşadığı sorun olan döner sermaye adaletsizliği masaya yatırıldı. Burada bu sorunu yaşayan arkadaşlarımız mağduriyetlerini dile getirerek çözüm önerileri sundu.  Artık ek ödeme sistemine yeni bir model önerisi getirilerek yaşanılan sorunun son bulmasını istiyoruz. Bunun için sahada çalışan ve sorunla karşı karşıya gelen insanlarla yeni bir model önerisi sunuldu. Çalıştayda konuşulan bütün konular dikkate alınarak bir çözüm yolu ortaya koyuldu, bundan sonraki talep ve beklentimiz, söz konusu çözüm önerilerinin hem Sağlık Bakanlığı tarafından hem de ilgili Bakanlıklar tarafından dikkate alınarak, acilen çözüm üretilmesidir.” dedi.

Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanımız tarafından sözü verilen 3600 ek gösterge ile ilgili de açıklamalarda bulunan Memur-Sen İl Temsilcimiz ve Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL “3600 ek gösterge, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği 4 meslek grubu olan sağlık çalışanları, öğretmenler, polisler ve din görevlileri olmak üzere tüm kamu çalışanlarına hakkaniyetli bir şekilde verilmelidir. Bunun için hem Sağlık-Sen Genel Merkezimiz tarafından hem de Memur-Sen Genel Merkezimiz tarafından gerekli çalışmalar ve mücadeleler sürdürülmektedir. 2018-2019 Yılı IV. Dönem Toplu Sözleşme Taleplerimizde yer aldığı üzere tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek göstergeleri 600 puan arttırılmalı, yardımcı hizmetler sınıfı gibi ek göstergesi bulunmayan meslek gruplarına da ek gösterge verilmelidir” dedi.

Toplantıda, sendika üye çalışmalarına da değinen Memur-Sen İl Temsilcimiz ve Sağlık-Sen Bursa Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL, “Tüm kurumlarda yetkili sendika olmak için sürekli çalışmalıyız. Bu günler bizim için önemli. Sahada her zaman var olan teşkilatımızın biraz daha gayret göstermesi arzusundayız. Bizler, Mayıs ayı sendikacıları gibi sadece yetki döneminde ortaya çıkıp, yalan iftira ve aldatmacalarla sendikacılık yapamayız. Bizler sürekli sahadayız. Sendikacılık yaparken de ilkeli davranarak yapıyoruz. Bizim için en önemli konu çalışanların bize güvenidir. Asla bu güveni zedeleyecek söylemlerde bulunmadık bulunmayacağız. Bu güne kadar yaptığınız çalışmalar dolayısıyla tüm teşkilatımıza teşekkür ederim.” dedi.

İl Divan Toplantısının sonunda, sendikamıza yıllarca emeği geçen ve sağlık sorunları nedeniyle yönetim kurulu üyeliğinden ayrılan Şube Başkan Vekilimiz Alaattin DEMİR ile emekli olacağı güne kadar sendikamıza hizmeti geçen eski yönetim kurulu üyemiz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü temsilcimiz Ahmet GÜRBÜZOĞLU’na Şube Başkanımız Gökhan YÜNKÜL tarafından, teşekkür edilerek plaket verildi ve teşkilat mensuplarıyla birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi.


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aile ve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo