SAĞLIKTA ŞİDDETE HAYIR! BASIN AÇIKLAMAMIZ
28 Aralık 2021, Salı

Geçtiğimiz hafta Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde fiili saldırıya uğrayan Hemşire arkadaşımız ve iki gün önce de Orhangazi Devlet Hastanesinde bıçaklı saldırıya uğrayan iki hekim arkadaşımıza destek olmak ve sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddeti protesto etmek için Sağlık Sen Bursa Şubesi olarak basın açıklaması gerçekleştirdik. Sağlık Sen Şube Başkan Vekilimiz Erkan BAŞTAR'ın yaptığı basın açıklamasına Orhangazi Sağlık Sen İlçe Temsilcimiz Ramazan KOÇOĞLU, temsilcilerimiz, üyelerimiz ve hastane çalışanlarımız  katılarak sağlık çalışanlarımıza uygulanan şiddet protesto edildi.

Şube Başkan Vekilimiz Erkan BAŞTAR yaptığı açıklamada; "Gün geçmiyor ki sağlıkta yeni bir şiddet haberi duymayalım. Her gün bir yenisi eklenen şiddet olayları, sağlık çalışanları açısından çekilmez bir hal aldı. Kim tarafından, ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, hem sağlık çalışanlarına hem de toplum sağlığına yapılmış bilinçsiz, ahmakça, kabul edilemez ve affedilemez bir suç unsurudur.

Kendisini veya yakınını iyileştirmek için var gücüyle çalışan sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırılar, akli muhakeme ve vicdani muhasebe içinde olanların asla yapmayacağı ve yapamayacağı hastalıklı bir tavırdır. Sağlık çalışanına uygulanan şiddet, topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet uygulanması kesinlikle kabul edilemez. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz “sağlıkta şiddete sıfır tolerans” mücadelesinin, kamuoyu ve kamu otoritesi tarafından desteklenmesi gerekmektedir." dedi.

Konuşmanın devamında son 10 gün içinde basına da yansıyan Aydın'da ve ilimizde gerçekleşen şiddet olaylarına değinen Başkan Vekili BAŞTAR; "On gün önce Aydın’da, geçen hafta Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, birkaç önce de Orhangazi Devlet Hastanesinde yaşanan şiddet olaylarının ardı arkası kesilecek gibi durmuyor. Kasım ayı içerisinde ülke genelinde sağlık çalışanlarımıza 26 şiddet olayı gerçekleşmiş, saldırıda bulunan 26 saldırganın sadece 2’si tutuklanmıştır. Saldırganların cezalandırılması noktasında maalesef ya hukuki boşluklar mevcut yada var olan mevzuatın uygulanmasında zafiyet bulunmaktadır. Adalet herkes için eşit ve hakkaniyetli işlesin. Bu konuda gündemimiz net, hedefimiz tektir. Sağlık çalışanları olarak sesimizin duyulmasını, mesajlarımızın alınmasını, şiddete çözümün artık ertelenmemesini, mesleğimizin daha fazla örselenmemesini istiyoruz. Sağlık alanında yaşanan saldırılara yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu ve önleyici çözümler alınmadan; saldırı gerçekleştirildikten sonra alınan güvenlik önlemleriyle ya da kınamacı yaklaşımlarla bu sorun çözülemez. Bu noktada artık sabrımız kalmadı.

 Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz. Halkımızı, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olması ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa davet ediyoruz. Bu vesileyle, sağlık çalışanlarımıza gerçekleştirilen tüm şiddet olaylarını bir kez daha kınıyor, geçen hafta Yüksek İhtisas EAH'nde şiddete uğrayan Hemşire arkadaşımıza, iki gün önce de Orhangazi Devlet Hastanesinde bıçaklı saldırıya uğrayan kıymetli hekimlerimize geçmiş olsun dileklerimizle sağlıkta şiddetin son bulmasını ümit ediyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Basın açıklamasından sonra, Orhangazi Devlet Hastanesinde bıçaklı saldırıya uğrayan hekimlerimize çiçek takdiminde bulunan Başkan Vekili BAŞTAR, hekimlerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerinde bulundu.


FOTO GALERİ  • PAYLAŞ :
  • memursen logo
  • sagliksen logo
  • sağlık bakanlığı logo
  • aile ve sosyasl politikalar bakanlığı logo
  • calışma ve sosyal güvenlik bakanlığı logo